Vai tiešām zini, no kā sastāv tavas smaržas? Pārbaudi!

smaržu sastāvsCilvēki visos laikos ir vēlējušies smaržot patīkami, ko pierāda arī gadsimtiem ilgie centieni atrast perfektu aromātu. Diemžēl mūsdienās esam nonākuši līdz tam, ka vienā mazā smaržu pudelītē tiek apvienoti nevis daži desmiti, bet pat vairāki simti dažādu ķīmisku vielu, un daudzas no tām it nemaz nav draudzīgas cilvēka veselībai.

Daudzu veikalos nopērkamo smaržu sastāvā iespējams atrast: etanolu, acetaldehīdu, benzaldehīdu, benzilacetātu, a-pinēnu, acetinu, benzilalkoholu, etilacetātu, linaloolu, a-terpinēnu, metilēna hlorīdu, stirēna oksīdu, dimantilsulfātu, kamparu un tā tālāk. Saraksts ir diezgan garš. Izklausās kā ķīmijas laboratorijā, vai ne?

Tieši tā, turklāt viena no lielākajām problēmām ir tā, ka mūsdienās ražotāji var neuzrādīt pilnīgi visas vielas, kas ietilpst smaržu sastāvā. Viņi to maskē zem nosaukuma “smaržu recepte” jeb “smaržu noslēpums”, kas ir pamata esence, kādēļ konkrētajā pudelītē ir jūtams tieši tāds, nevis cits aromāts.

Patiesība ir diezgan skarba, jo rezultātā varam secināt, ka nezinām, ko īsti pērkam. Smaržas, kas mūsu ožas receptoriem šķiet ļoti patīkamas, patiesībā var būt kaitīgas. Patiesi, iepriekš minētās ķīmiskās vielas spēj radīt dažādus, nopietnus veselības traucējumus, piemēram, izteiktu jutīgumu, apjukumu, sāpes muskuļos, astmu, vēdera uzpūšanos, sāpes locītavās, deguna blakusdobumā, kaklā, acu niezēšanu, vielmaiņas problēmas, galvassāpes, reiboņus, asinsspiediena izmaiņas, klepu un ādas kairinājumu. Turklāt, piemēram, acetaldehīds pasaulē ir zināms kā vēzi izraisošs. Savukārt toluena jeb metilbenzēna ietekmē cilvēkam var sākt sāpēt galva, parādīties atmiņas zudumi, kā arī dzirdes un redzes problēmas.

Protams, tiek izdotas dažādas regulas, kas nosaka, kuras vielas drīkst un kuras nedrīkst atrasties smaržu sastāvā, un ražotāji cenšas to respektēt, taču nereti konkurence tirgū viņus burtiski piespiež iet ne to labāko ceļu, lai piesaistītu pircējus.

Tas, ka smaržās mēdz būt veselībai kaitīgas vielas, nenozīmē, ka jums būtu jāaizmirst par to lietošanu. Nav iespējams apgalvot, ka ķimikālijas, kas negatīvi ietekmē cilvēku, sastopamas visos aromātos. Taču, ja vēlaties turpmāk būt droši par to, ko iegādājaties, ieteicams aplūkot smaržu sastāvu. Īpaši uzmanīgiem jābūt, ja tas nav norādīts vispār. Savukārt tiem, kuri meklē alternatīvas, var noderēt dabiskās ēteriskās eļļas, kuru piedāvājums mūsdienās ir daudzveidīgs.

VIsu savu dzīvi esmu dievinājusi smaržas 😚 Nepārspīlēšu, sakot, ka man mājās atrodas vairāk smaržas kā dažā labā veikalā 😄 Protams mani interesē arī citas lietas, piemēram pūdeļi. Ak dievs kā es mīlu pūdeļus.

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *